Турист і паломник → Довідка про паломницькі святині


ЛЮРД (LOURDES)
Люрд – місто у Франції, розташоване у передгір’ях Високих Пірінеїв, неподалік іспанського кордону. Відомим світу Люрд став у ІІ половині ХІХ-го століття, коли на його околицях з волі Божої сталось одне із найважливіших об’явлень Матері Божої за всі часи християнської історії.
11 лютого 1858 року 14 літній дівчині, Бернадеті Субіру, з'явилась Непорочна Діва Марія. Звертаючись до вбогої дівчинки, Пресвята Богородиця закликала людство до молитви і навернення.
На місці об’явлення заструмувало джерело, вода з якого є цілющою. В Люрді відбувається багато чудотворних оздоровлень та навернень. Щороку там збирається понад 6 мільйонів паломників, серед яких також і численні українці (у Люрді є українська церква Успін6ня Пресвятої Богородиці та притулок для прочан).
Прочани, які прибувають у це святе місце з усіх закутин світу, просять у Матері Божої не тільки оздоровлення, але й вміння по-християнському прийняти власне життя.
 
ФАТІМА (FATIMA)

Фатіма — містечко в Португалії, яке знаходиться на відстані 150 км від Лісабону, столиці країни. Тут 13 травня 1917 року троє дітей (Люсія, Жасінта і Франціско), що пасли вівці побачили Пресвяту Діву Марію. Богородиця з'являлася перед ними 6 разів з травня по жовтень і через дітей (а тільки вони могли бачити Діву Марію) передавала людям свої пророцтва: про обидві світові війни, створення комуністичних режимів, і третє, секрет якого Ватикан відкрив лише 2000 року. Воно інтерпретується як замах на життя Папи Івана Павла ІІ у травні 1981 року. Вістка про чудо у Фатімі, миттєво розійшлася по всій Європі. Містечко стало центром паломництва. Щодня тут ставалися оздоровлення людей, як тілесні так і духовні. З того часу і по сьогодні не припиняється благодатний потік ласк Божих у Фатімі. Папа Іван Павло ІІ тричі відвідував Фатіму — у 1982, 1991 і 2000 роках. Під час свого останнього візиту він зарахував до блаженних двох інших дітей, які померли молодими.У 2010 році Фатіму відвідав Папа Венедикт ХVІ.

ЧЕНСТОХОВА (CZENSTOHOWA)
Ченстохова - місто в південній Польщі, столиця Ченстоховського повіту, розташоване на річці Варта в північній частині Краківсько-Ченстоховської височини.
Багато століть це місто пов’язують із знаменитою святинею мільйонів християн – іконою Пресвятої Діви Марії. Авторство ікони приписують Євангелисту Луці. У 326 році, коли свята цариця Єлена ходила до Єрусалиму для поклоніння святим місцям, отримала в дар від християн ікону Богородиці з Дитям та привезла її до Константинополя, де святиня знаходилася протягом п'яти століть. На Русь чудотворний образ з великою честю був принесений галицько-волинським князем Левом Даниловичем і поміщений в Белзькому замку. Згодом ікона дісталася польському правителеві, князеві Владиславу Опольському. У 1384 році вона була подарована отцям паулінам і дотепер знаходиться на Ясній Горі. Ікона прославилась багатьма чудесами.
Уваги паломників заслуговує монастир на Ясній Горі - унікальний історичний комплекс, скарбниця цінних творів, що свідчать про історичне минуле народу, держави і польської культури.

МЕДЖУГОР’Є (MEDUGORJE)
Меджуґор’є – село в місцевості Цітлук на сході Герцоговини. Разом з чотирма іншими поселеннями( Біяковичі, Вйоніца та Сурманці) складає велику парафію. Назва села є слов’янська та означає « Місцевість між горами». Парафія знаходиться на висоті 200 метрів над рівнем моря та має м’який середземноморський клімат
За останні двадцять років Меджуґор’є стало одним з найбільш відвідуваних і відомих паломницьких місць всього католицького світу. 21 червня 1981 року Богородиця об’явилась шістьом дітям і ці з’яви тривають по цей час. 25 червня 1981 року Пречиста Діва ( Цариця Миру ) звернулась до дітей з посланням, через які і до сьогодні кожного місяця говорить до нас зі словами «Дорогі діти», покірно навчаючи людей жити згідно Євангелія, йдучи за Христом у вірності та любові. Це прості поради Матері, яка бажає, щоб її діти не заблукали і не забули чиї вони. Послання Богородиці дуже схожі на ЇЇ слова, сказані в Кані Галілейській: « Що Він скаже вам – зробіть!» (Йо.2,5). Саме тому Меджугор’є щодня переповнене паломниками, які їдуть з цілого світу, щоб молитись на цьому благодатному місці.

ІЗРАЇЛЬ
Ізраїль… земля Біблії… земля віри… Свята земля, шанована в історії як колиска монотеїстичних релігій. Для людини релігійної, що вірить в Біблію, немає іншого такого місця на свій земній кулі. Ця вузька полоса землі служить джерелом віри для всього людства. Тут, серед безплідних горбів та родючих долин піднімається ввись душа людини. На цій землі народились слова, які розійшлись по всій планеті : «І підуть численні народи та й скажуть: ходіть та зберімось на гору Господню, до дому Бога Якового, і доріг Своїх Він нас навчить, і ми підемо стежками Його! Бо вийде з Сіону Закон, і слово Господнє з Єрусалиму.» (Іс.2,3). Саме на цій землі «Слово Господнє сталося Тілом і перебувало між нами» (Ів.1,14). Немає іншого місця на землі, де би події із життя Ісуса Христа прийняли б настільки реальні риси.
Понад два тисячоліття християнські паломники зі всього світу прагнуть потрапити на Святу землю, землю їх духовного насліддя. З Біблією в руках вони мандрують по тих місцях, де ходив Ісус, та моляться там, де Він читав свої проповіді. Ізраїль – це особливе місце для кожного християнина, що допомагає поглибити свою віру та збагатити душу.

АСИЖ (ASSIZI)
Містечко Асиж (Асізі) розташоване в італійській провінції Умбрія висоті 450 м над рівнем моря та нараховує 27 тис. жителів.
Відомим містечко стало завдяки двом великим постатям Католицької церки – св. Франциску та св. Кларі – людям, які обновили духовне життя Західної Європи у 12 ст.
Св.Франциск - поет і бідачина, який проповідував людям, птахам та квітам, заснував найчисельніший чин у світі – орден францисканців. Його мощі знаходяться у Базиліці св.Франциска. Св.Клара – духовна послідовниця св.Франциска, прожила 42 роки в затворі, започаткувала життя жіночої спільноти св. Франциска, яка з часом почала називатися кларисками або Бідними Дамами. Її мощі знаходяться у Базиліці св.Клари.
Неподалік від історичного центру міста стоїть велична базиліка Святої Марії Ангельської. В середині базиліки знаходиться невеличка каплиця Порцюнкула. Вона третя після Сан-Дамяно и Сан-Петро, яку власноручно відбудував св.Франциск. Інтер’єр каплиці зберігає свій первозданний недоторканий вигляд. Стіни ніколи не були розписані і збереглись до нашого часу такими , якими були на початку 13 ст.
Взагалі, здається, що час у місті зупинився і назавжди застиг в своїх середньовічних формах. Асиж захоплює красою житлових будинків, храмів, вулиць, довколишніх краєвидів. Навіть короткий візит у цю скарбничку Умбрії назавжди залишиться в пам’яті.

БАРІ (BARI)
Барі – адміністративний центр області Апулія, древнє приморське місто, засноване греками. Воно має багату історію, цікаву архітектуру та красивий історичний центр. Привабливість Барі в тому, що це велике місто зберегло атмосферу маленького середньовічного містечка.
Місце, яке притягує тисячі паломників – це церква св. Миколая (Basilica di San Nicola), де зберігаються мощі Святителя Миколая Чудотворця. Щороку в день пам’яті Угодника Миколая церква вщент наповнюється людьми, які прагнуть побачити чудо, коли священики відкривають невелике віконце в раці з мощами та опускають туди маленьку посудину, яка наповнюється пахучим миром.
В Барі також варто відвідати Кафедральний Собор св.Сабіна, де зберігаються його моці, середньовічний замок Свербів, місцеву картинну галерею, що має збірку картин з 11 ст. по сьогоднішній день.

СОЛОВКИ
Соловецький архіпелаг розташований на Білому морі 165 км на південь від Полярного кола. В склад архіпелагу входить більше ста островів. Загальна площа– 300 кв.км. Середньорічна температура +1,1 С. На одній площі тут можна зустріти різні природні комплекси і ландшафти: тундра, лісотундра, тайга, озера та болота.
Соловецький монастир, що виник на островах у 15 ст., був духовним покровителем всього Примор’я та вдалим господарником, що створив протягом віків унікальні архітектурні та гідротехнічні пам’ятники. Протягом 500 років Соловки вважаються святим місцем. Тут і маленькі острівки мають біблейські імена. На архіпелаг приїжджали паломники різних прошарків та звань: від селян до царів. Одні із найвідоміших та найшанованіших святих в Росії - це соловецькі святі.
Поступово, з 18 ст. соловецьку духовну твердиню російські царі почали перетворювати на місце політичних заслань. А ураган революції 1917 року зруйнував створений духовний осередок та приніс тисячі засуджених на примусові роботи. Так був заснований СЛОН – перший концентраційний табір системи ГУЛАГ.. Більше 1млн. людей залишили своє життя у цьому таборі. Лиш у 1990 р. монастир було відновлено і зараз архітектурний ансамбль знаходиться під охороною ЮНЕСКО.

САНКТ- ПЕТЕРБУРГ
Санкт-Петербург — найважливіший після Москви економічний, промисловий, науковий та культурний центр на північному заході Російської Федерації.
Заснований у 1703 році, Санкт-Петербург є одним з найкрасивіших міст світу. Величну зовнішність міста визначають архітектурні ансамблі, строгі прямі вулиці, просторі площі, сади, річки, численні канали, набережні, мости, візерунчасті огорожі, монументальні і декоративні скульптури. Особливого шарму Петрограду надають білі ночі.
Санкт-Петербург відомий як центр паломництва тисяч прочан з усього світу. Саме місто вміщає сотні храмів та каплиць, а до Санкт-Петербурської Митрополії належить чверть соборів та монастирів Росії. Паломники мають можливість поклонитись мощам благовірного князя Олександра Невського (1263 г.), блаженної Ксенії Петербурської (1803 г.), праведного Йоана Кронштадтського (1908 г.), преподобного Серафима Вирицького (1949 г.) та ін., а також вшанувати численні ікони, що прославились чудами.